Alkuperäinen Motorola Razr V3 oli taittuvanäyttöinen puhelin, niin sanottu simpukkamalli, jonka Motorola lanseerasi 15 vuotta sitten.
Aikanaan hittipuhelimeksi noussut Razr tekee nyt paluun uuteen, taittuvanäyttöisten älypuhelinten aikaan.
Toisin kuin muiden valmistajien taittuvanäyttöiset mallit, uusi Razr taittuu pystysuunnassa kuten legendaarinen edeltäjänsä, ja auki taitettuna laite on älypuhelin, jossa on yhtenäinen, lähes koko etupaneelin peittävä näyttö.
Erikoisen näyttöratkaisun lisäksi laitteen ominaisuudet ovat älypuhelinten keskiluokkaa, hinnan asettuessa kalliiden huippumallien tuntumaan.
Alla on Motorola Razrin esittelyvideo:
Mikäli et näe kaikkea sisältöä, se voi johtua evästeasetuksistasi.
Häviää spekseissä muille huippumalleille
Razrin järjestelmäpiirinä on Qualcomms Snapdragon 710, joka ei yllä suorituskyvyssä aivan huipputasolle. Ulkopuolella oleva pääkamera on yksöiskamera, kun monissa huippupuhelimissa on takana kolme kameraa.
Akun kapasiteetti on vain 2510 milliampeerituntia, mikä on nykypuhelimelle hieman alakanttiin. Akku on ilmeisesti ollut tilakysymys.
Uusi näyttötekniikka ei ole halpaa. Vaikka Motorola Razrissa ei ole huippuominaisuuksia, laitteen hinta on noin 1700 euron luokkaa.
Razr on kuitenkin jonkin verran huokeampi kuin Samsung Galaxy Fold tai Huawei Mate X, joissa on suorituskykyisemmät komponentit.
Motorola ei ole ainakaan tällä tietoa tuomassa Razria Suomeen. Pohjoismaista laitetta myydään Ruotsissa ja Tanskassa.
> Lue myös:Taittuvanäyttöisen puhelimen hinta hipoo pilviä
Alla olevalla videolla verkkolehti Yanko Design kokeilee uutta Motorola Razr -puhelinta:
Lisätietoja Motorola Razr 2019 -puhelimesta on valmistajan sivuilla.