Langattomat kuulokkeet ovat suosittuja siitä yksinkertaisesta syystä, että niiden avulla välttää johdon, joka on yleensä aina tiellä ja joka takertuu jokaiseen ulokkeeseen.
Haittapuolena on, että kuulokkeet on muistettava ladata, ettei käy niin, että virta loppuu kesken jännittävän äänikirjan, eikä lähellä ole pistorasian näköistäkään pelastajaa.
Parantuneesta akkukestosta huolimatta kuulokkeita pitää joka tapauksessa joskus ladata.
Kuulokkeistaan kuulu ruotsalainen Urbanista on ottanut lähes ekoloikan ja kehittänyt yhdessä toisen ruotsalaisyhtiön, Exegerin, kanssa tällä tietoa maailman ensimmäiset kuulokkeet, jotka voi ladata myös aurinkovoimalla.
Tunti auringossa antaa kolme tuntia kuunteluaikaa
Urbanistan Los Angeles-uutuuskuulokkeet perustuvat yhtiön Miami-kuulokemallistoon, josta LA-versio eroaa vain aurinkopantansa osalta.
Pannan yläosassa on ohut aurinkofolio, jonka kautta kuulokkeiden akku latautuu.
Tunti auringonvaloa riittää kolmen tunnin kuunteluun. Kuulokkeet latautuvat myös keinovalossa, mutta hitaammin.
Kuulokkeiden 750 milliampeeritunnin akun voi ladata myös tylsästi usb-c-liitännän kautta. Silloin täydellä latauksella luvataan jo 50 tunnin akkukesto.
Kuulokkeissa on ääniohjaus digiassistenttia varten, käytöntunnistus ja aktiivinen melunvaimennus.
Urbanista Los Angeles -kuulokkeita odotetaan myyntiin kesän kynnyksellä 199 euron hintaan.
Lue myös: Näin käytät bluetoothia