Uusi haittaohjelma ei tarvitse linkkiä

Ei tarvita kuin hiiren heilautus, niin haitake pääsee tietokoneelle.

Haittaohjelma voi tulla klikkaamatta

Uusi haittaohjelmavariantti saattaa asentua jo, kun käyttäjä vie hiiren linkin päälle.

keskiviikko 14. kesäkuuta 2017 teksti S. Nielsen

Tietoturvayhtiö Trend Micron tutkijat ovat raportoineet uudesta erittäin ovelasta sähköpostihuijauksesta.

Sähköpostiviestin aiheena voi olla esimerkiksi “Invoice” tai “Order” ja viestin liitteenä on PowerPoint-tiedosto.

Useimmat käyttäjät tietävät, että tuntemattomilta lähettäjiltä tulleita tiedostoja ei pidä avata. Mutta jos epäonnekseen PowerPoint-liitteen avaa, niin silloin riittää, että vie hiiren kohtaan, jossa lukee "Loading, please wait", jolloin haittaohjelman asennus käynnistyy.

Microsoft Officen suojausvaroitus

Microsoftin tuorein Office-ohjelmisto antaa varoituksen ennen ohjelmatiedoston avaamista.

Uusin Office on suojattu

Jos käytössä on Microsoftin tuorein Office-ohjelmisto, niin se antaa varoituksen ennen ohjelmatiedoston avaamista, jolloin käyttäjä voi peruuttaa tiedoston suorittamisen.

Vanhemmissa versioissa varoitusta ei tule.

Tällä tietoa PowerPoint-sähköpostihuijauksen ensimmäinen aalto on laantunut, mutta samaa vilunkipeliä voidaan edelleen käyttää tulevissa hyökkäyksissä.

Käyttäjän on siksi aina syytä olla erityisen varovainen ja välttää avaamasta outoja sähköpostiviestejä ja niiden liitteitä.

Ehkä sinua kiinnostaa...