OmniBook X Flip 14 on onnistunut tietokoneen ja tabletin yhdistelmä.
Näytön voi kääntää taakse, jolloin kevyt Windows-tietokone muuttuu 14 tuuman tabletiksi. Näppäimistö sammuu automaattisesti, ja kaikkea voi hallita sormin kosketusnäytöllä.
Vaikka laite on melko paksu, tietokone tuntuu todella siltä kuin käyttäisi tablettia. Kosketusnäytön pinta ei ole erityisen kiiltävä eikä siinä näy häiritseviä valonheijastuksia.
Näppäimistöllä on vaikea kirjoittaa
Näppäimistö on hieman erikoinen – eikä valitettavasti hyvällä tavalla.
Näppäimet ovat täysin litteitä, ja niitä erottaa toisistaan vain pieni väli. Siksi näppäinten välisiä rajoja on hieman vaikea nähdä ja tuntea, eikä näppäimistöä ole helppo käyttää katsomatta näppäimiä. Kirjoitustestissämme jäimme selvästi alle tavanomaisen kirjoitusnopeutemme, ja teimme myös enemmän virheitä, koska näppäimet eivät anna kovin hyvää vastetta painettaessa.
Toisaalta tasaiset näppäimet ovat etu, kun näyttö käännetään kokonaan taaksepäin, sillä ne tuntuvat lähes yhtenäiseltä pinnalta kun toista kättä pidetään näppäimistön päällä.
OmniBook X Flip 14 on niin sanottu Copilot+ PC, joten voit hyödyntää Windowsin tekoälytoimintoja, jotka helpottavat esimerkiksi kuvankäsittelyä ja tarjoavat erityisiä toimintoja videopuheluissa.
Tietokoneen suorituskyky on heikompi kuin hinnan perusteella voisi olettaa, joten maksat hieman ylimääräistä siitä, että voit käyttää OmniBook X Flip -tietokonetta tablettina.
Pitkä akkukesto
Virta syötetään usb-c-liitännän kautta. Kaapeli liitetään toiseen vasemmalla puolella olevasta kahdesta portista. Porttien sijainti ei ole kovinkaan kätevä jos pistorasia on tietokoneen takana ja haluat liittää jotain usb-a-porttiin tai hdmi-ulostuloon, jotka sijaitsevat lähimpänä takakulmaa.
Laturi on pieni ja siten helppo ottaa mukaan. Lisäksi johto on kangaspäällysteinen, joten se ei sotkeudu kuljetuslaukussa.
Täydellä latauksella pystyimme yleensä käyttämään tietokonetta koko työpäivän ajan ja sen jälkeen virtaa riitti vielä muutamaksi tunniksi, joten keskimääräinen akkukesto oli noin kymmenen tuntia.
Poikkeuksellisen tasainen näppäimistö on etu tietokonetta pidettäessä kädessä kuin tablettia, mutta näppäimistöllä ei ole mukavaa kirjoittaa.
