Näin saat kadonneen Android-puhelimen helpommin takaisin

Androidin lukitusnäytön viestissä voi mainita esimerkiksi toisen puhelinnumeron tai sähköpostiosoitteen.

Vinkki: Kirjoita yhteystietosi Android-puhelimen lukitusnäytölle

Android-käyttöjärjestelmä sisältää toiminnon, jonka avulla käyttäjä voi lisätä haluamansa viestin puhelimen lukitusnäytölle.

tiistai 31. lokakuuta 2017 teksti C. Slot

Android-puhelimen lukitusnäytölle kirjoitetut yhteystiedot voivat auttaa saamaan kadonneen puhelimen nopeasti takaisin, kun löytäjä näkee tiedot helposti näytöltä.

Lukitusnäytön näyttämässä viestissä voi mainita esimerkiksi toisen puhelinnumeron tai sähköpostiosoitteen.

> Varavirtalähde taskussa varmistat, että puhelimessa riittää virtaa pitempään. Tartu tarjoukseen, niin saat 4 numeroa KotiMikroa ja tyylikkään varavirtalähteen hintaan 21,90 euroa – säästät 57,90 euroa.

Lisää tietosi lukitusnäytölle

Kirjoita laitteen katoamisen varalta lukitusnäytölle nimi ja yhteystietosi, joiden avulla puhelimen löytäjä voi ottaa sinuun yhteyttä.

Tee näin:

Komennot riippuvat käytetystä Android-versiosta ja laitevalmistajasta.

  1. Avaa Asetukset
  2. Valitse Näytön lukitus ja salasanat
  3. Valitse Lukitusnäytön allekirjoitus
  4. Kirjoita viesti, jonka haluat näkyvän lukitusnäytöllä, esimerkiksi ”Jos löysit tämän puhelimen, ole hyvä ja ota yhteyttä. Soita 1245678 tai meilaa [email protected]. Löytöpalkkio!”

Puhelimesta riippuen teksti on paikallaan tai rullaa lukitusnäytöllä.

Jos puhelimesi on iPhone, niin lue täältä, kuinka lisäät yhteystiedot iPhonen lukitusnäytölle.

Lue lisää lehdestä

KotiMikron numerosta 17/2017 voit lukea lisää, kuinka varaudut ennalta puhelimen katoamiseen.

Jäljitä hukkunut puhelin helposti

Muutaman minuutin valmisteluilla voit säästyä päiväkausien murehtimiselta tulevaisuudessa. Kerromme, miten saat jäljitettyä kadonneen puhelimesi.

Tilaa KotiMikro, niin voit lukea lehteä myös tietokoneella ja mobiililaitteella Wype-palvelussa. Saat luettavaksi 10 viimeisintä numeroa.

Lue lisää Androidista

Ehkä sinua kiinnostaa...