Sonyn uuden Xperia-mallin kamera on toteutettu yhdessä saksalaisen Zeissin kanssa.
Sony Xperia 1 III.

Puhelimen kamera on toteutettu yhdessä saksalaisen Zeissin kanssa.

© Sony

Sony Xperia 1 III: Lippulaivamalli on valokuvaajan puhelin

Sony Xperia 1 III:n kamerassa on Zeissin tekniikkaa ja elementtejä Sonyn suosituista kameroista. Lippulaivamalli tarjoaa monia mielenkiintoisia ominaisuuksia.

maanantai 19. huhtikuuta 2021 teksti M. Østergaard


Huippukameroistaan tunnettu Sony esittelee nyt uuden polven kamerapuhelimen.

Sonyn Xperia 1 -lippulaivamallistoon on julkaistu kiinnostava uutuuspuhelin, Sony Xperia 1 III.

Puhelin on kehitetty yhdessä Sonyn Alpha-kamerasarjan luoneiden insinöörien kanssa. Sarjan kamerat ovat kuuluja johtavasta automaattitarkennustekniikastaan.

Uutuuspuhelimessa on nopea ja täsmällinen jatkuva AF-seuranta kaikissa linsseissä ja reaaliaikainen Eye AF -toiminto.

Xperia 1 III esittelee entistä kehittyneemmän ominaisuusvalikoiman täydellisyyteen pyrkivälle valokuvaajalle. 

Kamera pysyy liikkeessä mukana

Kohteiden seurantaa täydentää Xperia 1 III:ssa Real-time Tracking, joka mahdollistaa haastavimpienkin liikkuvien kohteiden tarkan kuvaamisen. 

Tekoälyperustaisen algoritmin ja etäisyyttä mittaavan 3D iToF -sensorin avulla Real-time Tracking havaitsee ja tarkentaa täsmällisesti kohteeseen ja jatkaa seurantaa, vaikka kohde välillä poistuisi näkyvistä.

Kamerassa on Zeissin optiikka, joka on kalibroitu erityisesti Xperia-älypuhelimia varten. 

Sonyn toinen uutuus on Xperia 5 -mallistoon tullut Xperia 5 III, joka on Xperia 1 III:sta pienempi ja hieman niukemmin varusteltu. Tässä mallissa on myös kohteenseurantateknologiaa, jolla kuvaaja voi ottaa teräviä kuvia liikkuvista kohteista monenlaisissa eri tilanteissa vain näyttöä koskettamalla.

Sony Xperia 5 III
Xperia 5 III.

Uutuuspuhelimien 120 hertsin virkistystaajudella toimiva 21:9 kuvasuhteen näyttö lupaa immersiivisiä katselukokemuksia.

Suuri ja nopea näyttö

Oli käyttäjä sitten liikkeellä tai kodin mukavuudessa, uudet Xperia-mallit ovat aidon elokuvafanin unelma. 

Xperia 1 III:ssa on elämää suurempi 6,5 tuuman 21:9 CinemaWide 4k hdr oled -näyttö, jossa on 120 hertsin virkistystaajuus. Xperia 5 III:ssa on 6,1 tuuman 21:9 CinemaWide hdr oled -näyttö, jossa on myös 120 hertsin virkistystaajuus. 

Molemmat mallit vievät käyttäjät ainutlaatuisen immersiiviseen katselukokemukseen saaden uppoutumaan suosikkielokuvaan tai TV-sarjaan. 

Elokuvateatterikoon 21:9 kuvasuhteen CinemaWide-näyttö nähtiin muun muassa viime vuonna julkaistussa Sonyn edullisessa Xperia L4 -mallissa.

Xperia 1 III:ssa kohteiden seurantaa täydentää Real-time Tracking, joka mahdollistaa haastavimpienkin liikkuvien kohteiden tarkan kuvaamisen.
Kuva otettu Sony Xperia 1 III:lla.

Xperia 1 III:ssa kohteiden seurantaa täydentää Real-time Tracking, joka mahdollistaa haastavimpienkin liikkuvien kohteiden tarkan kuvaamisen. 

© Sony

Manuaalisäätöjä Alpha-kameroista

Koska Sonyn uutuuspuhelimissa on yhtiön Alpha-kameroista tuttua tekniikkaa, Xperia 1 III ja Xperia 5 III tarjoavat paljon samoja manuaalisäätöjä kuin Alpha-sarjan kameroissa, kuten ISO, sulkijanopeus, valotusmittari ja raakamuotoisten kuvien (raw) hallinnointi.

Lisäksi kuvaajan apuna puhelimissa on laitteen kylkeen sijoitettu kameran laukaisinpainike, joka on Xperia 1 III:ssa kohokuvioitu.

Johdollisten kuulokkeiden käyttäjää ilahduttaa uutuusmalleissa oleva 3,5 milli metrin kuulokeliitäntä. Kuulokkeiden lisäksi myös kaiuttimet tukevat nyt tilaääntä.

360 Reality Audio -tilaäänestä voi nauttia esimerkiksi Tidal-palvelussa, jonka hifi-tilauksen saa uutena tilaajana kolmeksi kuukaudeksi ilmaiseksi puhelimen mukana.

Uutuusmalleissa on Wi-Fi 6 ja 5G, joten nopealle kaistalle pääsee lähes kaikkialla.

Puhelimet tulevat saataville kesällä. Myynnin aloittamisen tarkka ajankohta sekä hinnoittelu ilmoitetaan myöhemmin.

Kuulokeliitäntä Sony Xperia 1 III:ssa
Sony Xperia 1 III.

Sonyn uutuuspuhelimessa on 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä. 

© Sony

Sony Xperia 1 III – ominaisuudet:

  • Näyttö: 6,5" 4 K HDR OLED, Corning Gorilla Glass Victus (näytössä, takana Gorilla Glass 6)
  • Tarkkuus: 4K (kuvasuhde 21:9)
  • Suoritin: Qualcomm Snapdragon 888
  • 5G: on
  • Muisti: 12 Gt
  • Tallennustila: 256 Gt tai 512 Gt
  • MicroSD-muistikorttipaikka: On (jopa 1 Tt)
  • SIM-korttipaikka: 2 x nano-SIM
  • Akku: 4500 mAh
  • Lataus: USB-C, langaton, virranjako
  • Kamera 1: 12 Mpix, 24 mm, f/1.7
  • Kamera 2: 12 Mpix, 70 mm, f/2.3, tele
  • Kamera 3: 12 Mpix, 16 mm, f/2.2, ultralaajakulma
  • Etukamera: 8 Mpix, f/2.0
  • Mitat: 165 x 71 x 8,2 mm
  • Paino: 186 g
  • Sormenjälkilukija: Kyljessä
  • Liitännät ja yhteydet: Bluetooth, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3,5 mm kuulokeliitäntä
  • Käyttöjärjestelmä: Android 11
  • Värit: Musta (Frosted Black) ja violetti (Frosted Purple)

Ehkä sinua kiinnostaa...