ROG Falcatan pakkauksesta löytyy avattaessa kaksi näppäimistön puolikasta omissa pusseissaan. Osat yhdistetään usb-kaapelilla, ja ne voidaan liittää kokonaan yhteen, jolloin ne näyttävät tavalliselta näppäimistöltä.
Ajatuksena on, että tietokoneella pelaamiseen voi käyttää pelkästään vasempaa puoliskoa. Osat voi myös asettaa kulmaan, joka sopii paremmin käsiesi luonnolliseen asentoon, jolloin kirjoitusasento on ergonomisempi. Molemmat osat toimivat todella hyvin, ja näppäimet ovat monin verroin parempia kuin useimmissa ergonomisissa näppäimistöissä, joissa on kaksi näppäinosastoa.
Saat todennäköisesti parhaan kirjoituskokemuksen kaksiosaisesta näppäimistöstä vain, jos kirjoitat kaikilla kymmenellä sormella, mutta silloin se on myös todellinen nautinto. Näppäimet ovat parhaiden mekaanisten näppäinten tasolla, ja ranteet rasittuvat vähemmän, kun ne eivät ole jatkuvasti taivutettuina.
Vankka tuki ranteelle
Näppäimistön kahta osaa täydentää vankin rannetuki, jota olemme kokeilleet. Se on kiinnitetty tukevaan metallilevyyn, ja tyynynä on massiivinen kumipala.
Olimme iloisia nähdessä PrtScr-näppäimen, jolla voi tallentaa kuvakaappauksia. Tätä näppäintä ei aina löydy kompakteista näppäimistöistä, kuten ROG Falcatasta.
Toisella puolella on myös tilaa rullalle, jota voi käyttää äänenvoimakkuuden säätämiseen. Valitettavasti rulla pyörii hitaasti, joten äänenvoimakkuuden nopea säätäminen voi olla vaikeaa.
