INZONE Mouse-A on Sonyn tarjous kevyiden hiirten sarjaan.
Sonyn hiiri on vain noin gramman päässä ennätyksestä kevyimpänä hiirenä, jonka olemme testanneet, ja Mouse-A tuntuu melkein kuin tyhjältä muovikuorelta.
On uskomatonta, että tässä superkevyessä hiiressä on edes akku, mutta se riittää pitämään hiiren käynnissä jopa 90 tuntia, eikä sitä tarvinnut ladata kahden viikon testijakson aikana. Se on melko hyvä saavutus hiireltä, joka painaa saman verran kuin kirjekuori.
Lataus tapahtuu kiinnittämällä latauskaapeli hiiren nokkaan, ja hiirtä voi käyttää latauksen aikana.
Herkät painikkeet
Hiiren kaksi pääpainiketta ovat erittäin herkät, mikä voi aiheuttaa virhenapsautuksia. Rulla taas on hieman liian hidas, mutta se antaa vieritettäessä hyvän palautteen pienillä, tuntuvilla napsahduksilla.
Langattoman lähettimen usb-porttiin liittämisen sijaan hiiren latauskaapeli on liitettävä hieman kömpelöön, pähkinän kokoiseen lähettimeen, jota voi pitää pöydällä.
Lähettimessä on sisäänrakennettu merkkivalo, joka näyttää INZONE-logon, mikä ainakin helpottaa kaapelin löytämistä sekaiselta työpöydältä.
Mouse-A on yksi tämän painoluokan parhaista hiiristä, mutta valitettavasti myös hinta on korkea.

