Logitechin uusi G840-hiirimatto on pakattu metrin pituiseen pahviputkeen. Syynä on se, että hiirimatto on 90 senttimetriä leveä ja 40 senttimetriä korkea. Kyseessä onkin XL-kokoinen pelihiirialusta. Käyttöönotto sujuu nopeasti: Pahviputki avataan, hiirimatto vedetään ulos ja levitetään pöydälle. Suuren kokonsa ansiosta Logitechin hiirimatto ulottuu sekä näppäimistön että hiiren alle - ja jopa silloinkin hiirelle tarkoitettu alue on tavallista hiirimattoa suurempi.
Olen aikaisemmin huomannut, että Microsoft-hiireni liikkuu huonosti kirjoituspöytäni sileällä pinnalla. Käytännössä se on tarkoittanut sitä, että hiiren kursorin ohjaaminen tarkkuutta vaativissa tehtävissä, kuten piirrosohjelmissa ja kuvankäsittelyssä, on ollut haasteellista. G840-maton päällä hiireni liikkuu kuitenkin tarkasti ja vaivattomasti, ja maton pintakuviointi parantaa hiiren suorituskykyä.
G840-hiirimatossa on kumipohja, joka varmistaa, että matto pysyy paikallaan. Hiirimaton päällä oleva näppäimistö vielä lisää sen liikkumattomuutta. Logitechin suurikokoista G840-hiirimattoa on ilo käyttää päivittäisessä tietokonetyöskentelyssä.
Logitechin uusi hiirimatto on 90 cm leveä.
Lisätietoja Logitech G840 -hiirimatosta saa valmistajan sivuilta.
