Aalborgin yliopiston matkapuhelinten antennitutkimus
Löytyykö kenttää?

Matkapuhelinverkon signaalin voimakkuus riippuu paljon vastaanottavasta laitteesta. Uusi tutkimus kertoo, missä puhelimissa on tehokkaimmat antennit.

Tutkimus: Näillä puhelimilla on parhaat antennit

Missä puhelimessa on tehokkain antenni? Onko se Huawei? Samsung? OnePlus? Ei sinne päinkään. Ruotsalainen yllättäjä on antennimitan edellä isoja nimiä.

keskiviikko 23. tammikuuta 2019 teksti S. Nielsen


Kun kaupunkialueen antennimetsä ja tukiasemaviidakko jäävät taakse, ei ole yhdentekevää, millainen antenni puhelimessasi on.

Kalleimmat mallit eivät kuitenkaan aina välttämättä tarjoa voimakkainta kenttää.

Aalborgin yliopistossa Tanskassa tehdyssä tutkimuksessa oli mukana 16 puhelinmallia: yksi Doro, neljä Huaweita, viisi iPhonea, yksi Nokia, yksi OnePlus, kolme Samsungia ja yksi Sony.

Tarkoituksena oli selvittää, missä puhelimessa on paras antenni vastaanottamaan antennimastojen lähettämää signaalia.

Dorolla parhaat antennit puheluihin

Ruotsalainen Doro päihitti kilpailijansa puhelusignaalin vastaanotossa ja lähetyksessä.

Doro tunnetaan puhelimista, jotka on suunnattu ikääntyneille käyttäjille. Puhelimissa on muun muassa suuret painikkeet ja kookkaat selkeät kuvakkeet. Ja siis myös ilmeisen tehokkaat antennit. 

Tutkimuksen mukaan paras puhelulaatu saatiin Doro 7070 -puhelimella. Seuraavina olivat Samsung Galaxy S8, S9 ja S9+.

Lue myös: Dorolta kahden käyttöliittymän senioripuhelin

Doron puhelimia, myös Doro 7070, on testattu KotiMikron Testinurkassa.

Samsungin antennit parhaita datassa

Doro ei pärjännyt yhtä hyvin, kun tutkittiin datapalvelua.

Dataliikenteessä paras antenni oli Samsung Galaxy S9+:lla, ja kakkosena oli Galaxy S9. 

Kehnoiten datapalvelussa pärjäsi Sony Xperia XA2.

Testitilanteessa puhelin oli oikeaa ja vasenta kättä simuloivassa telineessä sekä vapaassa tilassa, ilman että käsi oli puhelimen peittona. 

Vapaassa tilassa kaikki puhelimet pärjäsivät vähintään kohtuullisesti. Niinpä jos maalla tuntuu, että yhteys matkapuhelinverkkoon tökkii, niin käytä puhuessa headsettiä sen sijaan että pitäisit puhelinta kädessä.

> Täällä on Mobile Phone Antenna Performance 2018 -tutkimusraportti

Ehkä sinua kiinnostaa...