Jo tammikuussa 2020, kun koronavirus oli vasta lähinnä kiinalaisten kiusana, uutisoimme amerikkalaisten terveysviranomaisten ylläpitämästä palvelusta, jossa voi seurata koronaviruksen leviämistä.
Palvelussa näytetään WHO:n sekä Yhdysvaltain, Kiinan ja Euroopan viranomaisten keräämää dataa viruksen liikkeistä.
Palvelussa voi minuutti minuutilta seurata tartuntojen ja menehtyneiden määrää sekä toipuneiden määrää.
THL:n koronakartta
THL:n karttasovellukseen kootaan tiedot laboratoriovarmistetuista koronavirustartunnoista Suomessa.
Karttasovelluksen tiedot päivittyvät joka päivä klo 12.00.
Koronavirustapausten lisäksi sovellus näyttää tapausten ilmaantuvuuden, eli määrän 100 000:tta asukasta kohden sairaanhoitopiireittäin.
Sovelluksesta näkee myös tapausmäärät kunnittain ja ikäryhmittäin.
Lisäksi sovelluksesta selviää testausmäärät sairaanhoitopiireittäin ja COVID-19:ään linkittyneiden kuolemien ikäjakauman.
Tiedot tartuntatautirekisteristä
Karttasovelluksen tiedot perustuvat THL:n tartuntatautirekisterin tietoihin. Tartuntatautirekisterissä tiedot ovat asukkaan kotikunnan mukaan.
Näytteenottopäivästä kuluu muutama päivä ennen kuin näyte on analysoitu, kirjattu ja tieto on päivittynyt tartuntatautirekisteriin.
Karttasovellus on tuotettu yhteistyössä Esri Finland Oy:n kanssa.
Lataa koronakartan tietoja
Kornakartan tietoja voi tarkastella suoraan tulostaulukoissa, joita voi myös ladata esimerkiksi taulukkomuodossa tai pdf-tiedostona.
Koronakartan tulostaulukot ovat täällä
Sovellusta kehitetään jatkuvasti, ja siihen on tulossa lisää ominaisuuksia ja tietosisältöä.
Myös esimerkiksi Microsoftilla on koronaportaali, joka näyttää koronaviruksesta maakohtaisia tilastoja ja uutisia.