Gordon on SSD-pohjainen supertietokone

Sarjakuvasankari Flash Gordonilta nimensä saanut Gordon on maailman ensimmäinen supertietokone, joka käyttää tallennukseen flash-pohjaisia ssd-asemia perinteisten kiintolevyjen sijaan.

Yllä olevassa kuvassa on Gordon, maailman ensimmäinen supertietokone, joka käsittää 1024 huipputehokasta Intelin ssd-asemaa. Uudessa supertietokoneessa on flash-pohjaista tallennustilaa huikeat 300 teratavua. Siinä voidaan käsitellä valtavia tietokantoja kymmenen kertaa nopeammin kuin perinteisellä levytekniikalla varustetuissa järjestelmissä.

Suomessa Iskevänä Salamanakin muistetun sarjakuvasankarin mukaan nimetyssä superkoneessa on 16 384 ydintä. Järjestelmän teoreettinen huippunopeus on 341 teraflopsia sekunnissa. Sillä lukemalla pääsee sijalle 48 maailman tehokkaimpien tietokoneiden listalla. Viralliseksi tutkijoiden työkaluksi Gordon valjastetaan tammikuussa San Diegossa, Kalifornian yliopiston supertietokonekeskuksessa SDSC:ssä.

Onko koneesi turvallinen?

Tarjous Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.

Lue lisää:

Onko koneesi turvallinen?
Varma verkkovarmistus

Varma verkkovarmistus

Ekstra Saat KotiMikron tilaajana käyttöösi oman maksuttoman 4 Gt:n varmistustilan ...

Lue lisää

Ilmaiset kotisivut

Ilmaiset kotisivut

Ekstra 123kotisivu-palvelun avulla voit luoda nopeasti ja vaivattomasti tyylikkäät ...

Lue lisää

Onko koneesi turvallinen?

Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.

Lue lisää:

KotiMikron uutiskirje

Kirjoita kenttään sähköpostiosoitteesi:

USEITA ETUJA!

Ryhdy KotiMikron tilaajaksi, niin saat pääsyn valikoituihin sisältöihin ja erilaisiin verkkopalveluihin.

Tilaa lehti nyt

Kotimikro
Luetuinta
3d-viihdettä pieneen tilaan

3d-viihdettä pieneen tilaan

Jos koti alkaa täyttyä sähköisistä viihdelaitteista, niiden vaihtamista yhteen laitteeseen kannattaa harkita.

Lue lisää

3d-viihdettä kannettavaan

3d-viihdettä kannettavaan

HP:n Envy-kannettavien sarja on täydentynyt uudella mallilla

Lue lisää

DataTraveler Ultimate 3.0

DataTraveler Ultimate 3.0

Tikku nopeaan tiedonsiirtoon

Lue lisää

Uusimpia
<span class='restricted_content teaserbadge_image'><img src="http://kotimikro.fi/files/bonnier-kom/imagecache/restricted_access_badge/bp_restricted_content_fi-FI/lukket_80_14.png" alt="Vain tilaajille" title="Vain tilaajille"  class="default" width="30" height="30" /></span>12 nopeaa ulkoista kiintolevyä

Vain tilaajille12 nopeaa ulkoista kiintolevyä

Varmuuskopioiden tekeminen sujuu vaivattomimmin ulkoisen kiintolevyn avulla. Uudella usb 3.0 -liitännällä varustetut asemat ovat entistäkin nopeampia. Testasimme kaksitoista tuoretta mallia.

Lue lisää

Kaikkien aikojen ohuin Toshiba

Kaikkien aikojen ohuin Toshiba

Paksuimmillaankin vain 16 millimetrin ja 1,1 kilon ultrabookin levyasemana on ssd-asema, joka myös tukee koneen nopeaa käynnistymistä.

Lue lisää

SSD-pohjainen supertietokone

SSD-pohjainen supertietokone

Sarjakuvasankari Flash Gordonilta nimensä saanut Gordon on maailman ensimmäinen supertietokone, joka käyttää flash-pohjaisia ssd-asemia.

Lue lisää

Luo tili täällä

Maksuttomalla käyttäjätilillä saat uutiskirjeen ja pääsyn valittuihin sisältöihin.

Luo tili täällä