KotiMikro nro 3 ilmestyy 11. helmikuuta 2010
Lue lisää:
Hakkereiden matkassa
KotiMikron tässä numerossa on kymmensivuinen artikkeli, jossa kerrotaan hakkereiden arveluttavista menettelytavoista. Artikkelissa kurkitaan ikään kuin hakkereiden olan yli, mikä ei suinkaan tarkoita, että ihailisimme verkkorikollisia. Pyrimme päinvastoin tarjoamaan lukijoille tietoa, jonka avulla he voivat estää ja ehkäistä tietokoneeseensa mahdollisesti kohdistuvan hyökkäyksen. Hyökkäyshän on paljon helpompi torjua silloin, kun tuntee vastustajan.
Artikkelissa kerrotaan muun muassa, miten hakkeri saa selvitettyä salasanan 30 sekunnissa ja pääsee käsiksi luottamuksellisiin tietoihin. Tai miten hän tietokoneelle salaa asennetun näppäinvakoojan avulla selvittää käyttäjän luottokortin numerot.
Onneksi verkkorikollisuuteen on olemassa kuitenkin hyvät vastakeinot: tehokas tietoturvaohjelmisto sekä terveen maalaisjärjen käyttö. Tarvittavat työkalut saat meiltä.
Osallistu KotiMikron kilpailuihin ja voita hienoja tuotepalkintoja. Valitse alla oleva linkki ja katso, mitä kilpailuja on parhaillaan käynnissä.