Sitä voidaan silti käyttää myös tavallisena langallisena reitittimenä, toistimena, joka laajentaa langatonta verkkoa, ja langattomana sovittimena, jolla voidaan tehdä esimerkiksi verkkotulostimesta langaton.
Laite noudattaa n-standardia ja on yksikanavainen. Laitteen ehdottomasti kiinnostavin toiminto on mahdollisuus jakaa mobiililaajakaistayhteys. Nettitikku yhdistetään laitteen usb-liitäntään ja valitaan laitteen tarjoamasta luettelosta operaattori tai syötetään tiedot käsin. Luettelo listaa vain isoimmat operaattorit, joten käyttäjä joutuu antamaan pienempien teleyhtiöiden asetukset itse.
Kun tiedot on syötetty, laite luo yhteyden operaattoriin ja toimii kuin mikä tahansa langaton reititin. Kaapeliliitäntöjä on vain yksi, joten useamman laitteen yhdistämiseen vaaditaan kytkin.
Mobiiliverkossa laitteen tiedonsiirtonopeudeksi mitattiin 5,8 megabittiä sekunnissa. N-standardin langattomassa lähiverkossa nopeudeksi saatiin peräti 38,8 megabittiä sekunnissa. Yhteys oli myös erittäin vakaa.
Lue lisää testejä ja uutisia KotiMikrosta
Tilaa lehti tästä
[emediate]
[emediate]
[emediate]
• Wlan: 802.11n
• Ethernet: 100 Mbit/s
• Nopeus: 38,8 Mbit/s
• Mitat: 9,0 x 3,9 x 1,3 cm
Tarjous Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.
Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.
Tämä Asusin reititin on tarkoitettu ensisijaisesti matkakäyttöön nettitikun laajakaistayhteyden jakamiseen.
Toisinaan verkkokiintolevyn ja reitittimen saaminen toimimaan yhteistyössä voi olla hankalaa. Näin on etenkin silloin, kun kiintolevyn tiedostoihin halutaan päästä käsiksi verkon ulkopuolelta ja luoda ftp-palvelin, josta tai jonne ystävät ja tuttavatkin voisivat siirtää tiedostoja.
Asusin uusi reititinmalli on ulkonäöltään poikkeuksellinen ja huomiotaherättävä. Sen mustassa etupaneelissa välkkyy sinisiä ledejä
Hyvä datasähkösovitinsetti, joka tarjoaa nopean yhteyden ja alhaisen virrankulutuksen.
Synologyn pätevän verkkokiintolevyn ainoa huono puoli on hankala käyttöönotto. Laitetta ei saa toimintakuntoon pelkästään verkkoon kytkemällä. Asennus kesti kauan puutteellisen käyttöohjeen, epäselvien virheilmoitusten ja vähemmän käyttäjäystävällisen asennusohjelman takia.
Linksys X3000 on reitittimen ja adsl-modeemin yhdistelmä ja säästää siten tilaa, mutta sitä voi käyttää myös pelkkänä reitittimenä.