Sandbergin toteutus on erilainen ja toimiva. Siinä tarvittava elektroniikka on sisällytetty yhdysjohdon toisen pään liittimeen ja muutama led-valo kertoo, onko yhteys käytössä ja tiedonsiirto menossa. Mukana tulee cd, jolla oleva ohjelma on asennettava molemmille tietokoneille. Kun se on tehty, ohjelma havaitsee heti, kun yhdysjohto kiinnitetään tietokoneeseen.
Kun ohjelma on asennettu ja tietokoneet on yhdistetty toisiinsa, toisen tietokoneen asemia voi käyttää verkkoasemina ja hakea millä tahansa ohjelmilla niistä tiedostoja.
Siirto-ohjelman voi ladata minikannettavaan Sandbergin sivuilta, jonka jälkeen voi kaapelin avulla käyttää esimerkiksi toisen tietokoneen optista asemaa ohjelmien asentamiseen. Samoin voi jakaa asemia, kansioita tai internet-yhteyden ja synkronoida tiedostoja ja sähköpostilaatikoita. Hallintaohjelma tosin jumiutui välillä Windows 7 -käyttöjärjestelmässä.
Yhdysjohto on mainio, ja sen käyttö on helppoa. Ohjelma opastaa käytössä ja tiedostonjako on joustavaa.
• Standardi: Usb 2.0
• Pituus: 1,5 metriä
• Siirto: Molempiin suuntiin
• Virtalähde: Usb-liitäntä
Tarjous Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.
Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.
Kannettava tietokone ei ole ergonomisesti kaikkein paras vaihtoehto työvälineeksi.
Useimmissa kannettavissa on yhdysrakenteinen langaton verkkokortti, mutta ellei ole ja haluaa langattoman verkkoyhteyden, kannatta hankkia Asus USB-N13
Kingstonin kantikas usb-muisti tukee uutta nopeaa usb 3.0 -standardia. Sitä voi käyttää myös usb 2.0 -liitännässä, mutta nopeus on luonnollisesti alhaisempi.
Sandbergin monitoimilaturi on toteutettu hyvin yksinkertaisesti. Usb-liittimeen on yhdistetty johdolla kymmenen liitintä, jotka sopivat erilaisiin viiden voltin jännitettä käyttäviin laitteisiin. Laturissa on mini-usb- (useita) ja micro-usb-liittimet (älypuhelimiin).
Usb-muistit ovat yleistyneet niin, että niitä voi ostaa jo suurin piirtein ruokakaupastakin. Joukosta erottuakseen usb-muistin onkin oltava todella poikkeava, mitä PNY Compact Attachéesta ei oikein voi sanoa.
Kannettavaa ei kannata vaihtaa uuteen vain siitä syystä, että siitä puuttuu uuden usb-standardin mukainen liitäntä, koska sen saa helposti lisättyä laajennuskortilla.