Yksi huono puoli minikannettavissa kuitenkin on: niissä ei ole dvd-asemaa. Se voi aiheuttaa ongelmia, jos aikoo asentaa uusia ohjelmia, tai kun haluaa päästä käsiksi cd/dvd-levyllä olevaan materiaaliin. Ratkaisun ongelmaan tarjoaa Sandbergin ulkoinen dvd-asema. Laite on käyttövalmis heti, kun se on liitetty tietokoneen usb-porttiin.
Vaikka dvd-asema saa virran tietokoneen usb-portista, laitteen mukana tulee usb-kaapeli, jota käytetään lisävirran saamiseksi toisesta usb-portista.
Sandbergin ulkoinen dvd-asema piti testattaessa selvästi enemmän melua kuin mitä sisäinen asema pitää. Melua saatiin vaimennettua, kun aseman päälle laitettiin jotain painavaa.
Asia olisi ollut ok, jos laitteen hinta ja laatu olisivat kohdanneet. Laitteen hinnalla löytää kuitenkin helposti ulkoisen, kirjoittavan dvd-aseman, mikä vähentää mielenkiintoa Sandbergin dvd-asemaa kohtaan.
• Liitäntä: Usb
• Lukee: Cd, dvd
Tarjous Tilaa lehti niin saat lahjaksi sääaseman, joka näyttää myös sääennusteen. Näppärä sääasema hälyttää ja tuo ennusteet ja kellonajan tietokoneelta.
Ekstra Saat KotiMikron tilaajana käyttöösi oman maksuttoman 4 Gt:n varmistustilan Keepit-verkkopalvelusta. Helppokäyttöisen ja varmatoimisen palvelun avulla voit säilyttää verkossa valokuviesi, dokumenttiesi ja muiden tärkeiden tiedostojesi varmuuskopioita.
Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.
Monet kotiinsa kakkos- ja kolmostietokoneen hankkineet ovat jo oivaltaneet, että kaikki kodin tiedostot kannattaa koota yhteen paikkaan.
Ulkoista Iomega Professional Desktop -levyasemaa suojaa mattapintainen harmaa alumiinikotelo, minkä vuoksi se painaa melko paljon. Laite on kohtalaisen hiljainen, minkä ansiosta se sopii hyvin kirjoituspöydälle.
Suomessa talviaamut ovat pimeitä ja herätyskellon ääni voi tuntua väsyneen korvissa armottomalta.
Antecin koteloa pakkauksesta purettaessa silmään pisti ensimmäisenä se seikka, ettei mukana tule käyttöohjetta.
Sandbergin muistikortinlukijan kyljessä on paikat usealle tutulle korttityypille. Laitteen alle on piilotettu usb-johto, jolla laite yhdistetään pc:n usb-liitäntään. Kiinteä johto on kätevä, sillä se ei pääse katoamaan.
Silverstonen tuulettimia tapaa yleensä keskusyksiköiden kotelojen sisältä, mutta tuotevalikoimaan kuuluu myös pöytätuuletin.