Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericssonin Xperia Play on ensimmäinen PlayStation-sertifioitu Android-älypuhelin. Niinpä siinä on esiin liukuva peliohjain tavallisten puhelinnäppäinten sijasta.

Hinta:

599,00 eur
Tarkista hinnat

Meidän luokituksemme:

Lukijoiden luokitus:

 

PlayStation-sertifiointi tarkoittaa, että laite tukee useita ensimmäiselle Play­Stationille tehtyjä pelejä, joista Sony on työstämässä Android-käyttöjärjestelmän kanssa yhteensopivat versiot.
Erikoisuutena laitteessa on peliohjaimen ohjausnäppäinten välissä oleva, pisteillä merkitty kosketuslevy. Levyn tunnistekohdat toimivat analogisina sauvaohjaimina, joiden käyttö vaatii aika lailla totuttelua. Ohjauksen tarkkuus riippuu paljon yksittäisistä peleistä. Aivan liian usein oli kuitenkin mahdotonta ohjata kunnolla analogisesti.

Puhelimessa on oma alavalikko pelien käsittelyä ja lataamista varten. Valikko tulee näkyviin, kun peliohjain otetaan esiin. Puhelin sopii erittäin hyvin pelaamiseen, mutta testihetkellä pelivalikoima oli vielä vaatimaton. Xperia Play on kuitenkin myös pätevä puhelin, joka on varustettu nopealla suorittimella ja grafiikkapiirillä. Laitteen mediasoitin toimii erinomaisesti, kuten myös yhdysrakenteinen 5,1 megapikselin kamera. Puhelujen ääni on laadultaan hyvä, mutta kaiutin ei saa olla kovin vinossa korvaan nähden.

Lue lisää testejä ja uutisia KotiMikrosta
Tilaa lehti tästä

[emediate]
[emediate]
[emediate]

Fakta

• Näyttö: 4" (854 x 480 pikseliä)
• Kamera: 5,1 megapikseliä, led
• Liitännät: Usb, Bluetooth,
wlan 802.11n, dlna
• Muisti: 400 Mt
• Käyttöjärjestelmä: Android 2.3
• Mitat: 11,9 x 6 x 1,6 cm
• Paino: 175 g
• Akkukesto: Puheaika 460 min, valmiusaika 405 t

  • Nopea suoritin

  • Päivitetty Android-versio

  • Pelaaminen kuluttaa akkua

  • Pelivalikoima vaatimaton

  • Korkea hinta

Ulkoiset linkit
Lue lisää

Tarkkaile säätä

Tarjous Tilaa lehti niin saat lahjaksi sääaseman, joka näyttää myös sääennusteen. Näppärä sääasema hälyttää ja tuo ennusteet ja kellonajan tietokoneelta.

Tee tilaus

Tarkkaile säätä

Varma verkkovarmistus

Ekstra Saat KotiMikron tilaajana käyttöösi oman maksuttoman 4 Gt:n varmistustilan Keepit-verkkopalvelusta. Helppokäyttöisen ja varmatoimisen palvelun avulla voit säilyttää verkossa valokuviesi, dokumenttiesi ja muiden tärkeiden tiedostojesi varmuuskopioita.

Lue lisää

Varma verkkovarmistus
Ilmaiset kotisivut

Ilmaiset kotisivut

Ekstra 123kotisivu-palvelun avulla voit luoda nopeasti ja vaivattomasti tyylikkäät ...

Lue lisää

Onko koneesi turvallinen?

Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.

Lue lisää:

KotiMikron uutiskirje

Kirjoita kenttään sähköpostiosoitteesi:

Kotimikro
Luetuinta
Sähkökirjojen lukulaitteiden  kärkinimestä tuli yhä parempi

Sähkökirjojen lukulaitteiden kärkinimestä tuli yhä parempi

Yhdysvaltalainen verkkokirjakauppa Amazon on tuonut myyntiin neljännen sukupolven Kindlen, joka on yksi parhaista sähkökirjojen lukulaitteista.

Lue lisää

Taulutietokone kuin iso puhelin

Taulutietokone kuin iso puhelin

Googlen Android-käyttö­järjestelmä on suunniteltu matkapuhelimia varten. Sen vuoksi Samsungin Galaxy Tab -taulutietokone tuntuukin käytännössä lähinnä isolla näytöllä varustetulta matkapuhelimelta.

Lue lisää

Pintapuunattu käsikonsoli

Pintapuunattu käsikonsoli

Kun Sony hieman yli neljä vuotta sitten toi myyntiin PlayStation Portable -käsikonsolin eli PSP:n, siinä käytettävä elokuvien ja pelien jakeluun tarkoitettu umd-levy herätti kovasti kiinnostusta ja sen odotettiin yleistyvän.

Lue lisää

Uusimpia
<span class='restricted_content teaserbadge_image'><img src="http://kotimikro.fi/files/bonnier-kom/imagecache/restricted_access_badge/bp_restricted_content_fi-FI/lukket_80_14.png" alt="Vain tilaajille" title="Vain tilaajille"  class="default" width="30" height="30" /></span>Vertailussa kuusi taulutietokonetta

Vain tilaajilleVertailussa kuusi taulutietokonetta

Taulutietokone on kevyt, helppo kuljettaa – ja välittömästi käyttövalmis, kun painat virtakytkintä. Testasimme kuusi mallia.

Lue lisää

Sähkökirjojen lukulaitteiden  kärkinimestä tuli yhä parempi

Sähkökirjojen lukulaitteiden kärkinimestä tuli yhä parempi

Yhdysvaltalainen verkkokirjakauppa Amazon on tuonut myyntiin neljännen sukupolven Kindlen, joka on yksi parhaista sähkökirjojen lukulaitteista.

Lue lisää

Isonäyttöinen ja edullinen navigaattori

Isonäyttöinen ja edullinen navigaattori

Viiden tuuman näytöllä varustettu TomTom Go Live 825 maksaa reilut 250 euroa. Hinta on hieman halvempi kuin edellisen, Go Live 1000 -mallin, jossa oli vain 4,3 tuuman näyttö.

Lue lisää