Hiiri vaatii toimiakseen kaksi AAA-paristoa. Kun ne on asennettu ja hiireen kytketty virta kytkimestä, vie vielä muutama sekunnin, että Windows tunnistaa hiiren, minkä jälkeen sitä voi alkaa käyttää.
Oletusasetuksilla hiiri on erittäin herkkä ja osoitin suorastaan singahtaa näytön laidasta toiseen. Tämä todennäköisesti miellyttää useimpia käyttäjiä mutta verkkaisempaan tahtiin tottuneita varten hiiressä on kahden peruspainikkeen ja pyörän lisäksi käytännöllinen dpi:n vaihtopainike, jonka napsautus tekee hiirestä välittömästi hitaamman.
Hiiren vasemmassa kyljessä on vielä kaksi painiketta, joita napsauttamalla voidaan siirtyä selaimessa edelliselle tai seuraavalle sivulle. Niiden toimintoja ei voi vaihtaa.
Hiiri valaisee alustaa sinisellä valolla, minkä valmistaja kertoo parantavan hiiren tarkkuutta ja auttavan sitä toimimaan hankalillakin alustoilla.
Testissä Speedlinkin hiiri lukikin hyvin kaikenlaisia alustoja. Mukana oli läpikuultavia ja heijastavia pintoja, kangasta, metallia ja puujäljitelmää.
• Liitäntä: Bluetooth/usb
• Painikkeita: 5
• Tarkkuus: 1600 dpi
• Paristot: 2 x AAA
• Mitat: 9,8 x 5,6 x 3,0 cm
Kun tietokoneesi on turvassa urkkimisyrityksiltä, sabotööreiltä ja varkailta, voit kaikessa rauhassa nauttia siitä, mitä kaikkea sillä voi tehdä. Lue, mitä kaikkia turva-aukkoja yhden käyttäjän pc:ssä voi olla.
Tietokonekaupat ovat pullollaan matkakäyttöön tarkoitettuja usb-hiiriä
Roccatin Isku on näppäimistöjen monsteriluokkaa. Siinä on peräti 118 näppäintä, joista suuri osa on erilaisia näppäinoikoteitä varten.
Kaikki tähänastiset optiset hiiret ovat aina osoittautuneet käyttökelvottomiksi lasipöydällä tai peilin päällä.
Älykkäitä kyniä on testattu aiemminkin mutta yksikään niistä ei ole osannut niin paljon erilaisia asioita kuin LiveScribe Echo. Se sisältää kameran, ja sillä kirjoitetaan erikoispaperille, jossa on erittäin pieniä pisteitä.
Speedlinkin idea edullisesta matkahiirestä on hyvä. Nova Wireless Micro Mousen toteutus ei kuitenkaan ansaitse huippupisteitä.
Microsoftin uusi hiiri avaa monenlaisia oikoteitä Windows 7 -käyttöjärjestelmään. Kevyesti silittämällä voi esimerkiksi suurentaa aktiivisen ohjelmaikkunan ja reippaalla peukalonnapautuksella voi selata kuvakokoelmaa eteen tai taakse.